KOMUNIKAT W SPRAWIE INTERPRETACJI POJĘCIA POWIERZCHNIA UŻYTKOWA PRZY UBIEGANIU SIĘ O KREDYT Z DOPŁATĄ W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU „RODZINA NA SWOIM”

W związku licznymi zapytaniami od inwestorów dotyczących interpretacji pojęcia "powierzchnia użytkowa" przy ubieganiu się o kredyt z dopłatą, poniżej zamieszczamy objaśnienie tego pojęcia.
Wybierając projekt domu warto zapoznać się z rzutami kondygnacji i sprawdzić, które z pomieszczeń nie są wliczane do powierzchni użytkowej przez instytucje udzielające kredytu z dopłatą.

Powierzchnię użytkową domu jednorodzinnego przyjmuje się na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego. Przydatna w tej kwestii będzie ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego …


W myśl Art. 2.1. tejże ustawy powierzchnię użytkową należy rozumieć jako powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania.


Za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów , loggi, antresoli, szaf, schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowi, strychów, piwnic, komórek przeznaczonych do przechowywania opału. W rozumieniu niniejszej ustawy garaż nie jest zaliczany do powierzchni użytkowej budynku, jest traktowany jako pomieszczenie przynależne do budynku.